Fauna egyesület: Állatbarát mindennapok: Testápolás

Állatbarát mindennapok: Testápolás

Testünk elsődleges védelmi vonala a bőr, ezért a külső hatásoknak fokozottan ki van téve. Ez a nagyjából két négyzetméternyi szervünk szárazzá, érdessé, ráncossá válik, illetve idő előtti öregedéssel reagál a környezeti hatásokra. Éppen ezért érdemes ellensúlyoznunk a napfény, a szél, a hiodeg, a forróság, a tisztítószerek, a légszennyezés hatásait. Viszont egyáltalán nem mindegy, mivel krémezzük a testünket. Lehetőleg használjunk minél kevesebb mesterséges illat-színanyagot és tartósítószert tartalmazó kozmetikumot.

Kozmetikai szereink kiválasztásánál az is döntő szempont lehet, hogy az adott márka termékeit tesztelik-e állatokon. Mostanra már számos szakember hívta fel a közvélemény figyelmét az állattesztek kegyetlenségére és amúgy is kétséges eredményeire. A kozmetikai szerek állatokon történő tesztelése nem törvényben előírt, tehát a cégek "fakultatív" módon végzik. Pont ezért nagyon nagy szerepe van a fogyasztó tudatos választásának, hiszen ezzel tiltakozását illetve egyetértését nyílváníthatja ki. MA már sok cég a fogyasztói szokásokra reagálva, illetve néhány elvi okokból nem végez állatkísérleteket. Ezeknek a cégeknek többféle listája is létezik, és az Interneten keresztül el is érhető. (www.peta-online.org, www.zoldmagazin.com, www.fauna.hu) Sajnos egyenlőre nem létezik egységes, szigorúan ellenőrzött védjegy az erőszakmentesen készült termékekre, de érdemes figyelni a tégelyeket, mert ha látjuk rajta a háromszögben lévő nyuszit vagy a "Not tested on animals" feliratot, az már bíztató jel. Figyelni kell arra, is, hogy nemcsak a terméket de az összetevőket külön-külön is kipróbálhatták: vannak olyan cégek a magyar piacon is, akik csak azt tudják garantálni, hogy a végterméket nem tesztelték állatokon.

Az Európai Unióban már dolgoznak azon a Törvényen, amely betiltja a kozmetikai célból végzett állatkísérleteket és az így előállított termékek forgalmazását is.

Egyre többen vannak olyanok is, saját maguk keverik a krémjeiket,és egyéb kozmetikumaikat azért, hogy biztosak lehessenek a tisztaságában és vegyszermentességében. Így könnyebben elkerülhetőek az állati eredetű összetevők is. Sok egyéb hasznos információ mellett receptekkel is szolgál nekünk az Ökotárs Alapítvány gondozásában megjelent "Testápoló

Kislexikon"című könyvecske.

Szerkeszti: Csom Szabolcs

Címkék: házi kedvenc kedvenc kutya testápolás Állatbarát