Fauna egyesület: "Muníció" szőrmeharcosoknak

"Muníció" szőrmeharcosoknak

Akárhogy is nézzük a tél a városban nem állatbarátnak való: ha beáll a rosszidő, megint kezdődik a bundaszezon, és nem lehet majd úgy végigmenni Budapesten, hogy az ember ne akadjon össze legalább egy nőszeméllyel, aki állatok prémjét hordja magán (habár a sajátját biztos epilálja). Az ember nem tudja eldönteni melyik a jobb: agyonfrusztráltan, lehajtott fejjel végigcsörtetni a városon, próbálni tudomást nem venni érzéketlen fajtársainkról, vagy beszólni minden ötödik szembejövőnek, ezáltal kitéve magunkat ezzel egy jó adag gyűlöletbeszédnek, ami szintén nem tesz jót a közértzetnek.

Mi még mindig azt hírdetjük: jobb hangot adni nemtetszésünknek, mert a hallgatás belegyezés. S ha már a közhelyeknáél tartunk: a legjobb védekezés a támadás. Azok, akik egyből betámadnak nekünk ha a szörméjükkel kapcsolatban kérdezzük őket, biztos nagyon jól tudják, hogy miről beszélünk, s ezért reagálnak olyan intenzíven. Ha a legszélsőségesebb körülmények között is megpróbáljuk felidézni, hogy mi az erőszakmentességet hírdetjük, akkor az agresszív bundás hamarosan saját magát járatja le avval, hogy káromkodik és rágalmaz egy kultúráltan megnyilatkozó embert. Sokaktól kap a Fauna levelet és telefont evvel kapcsolatban, ezért úgy döntöttünk összegyűjtünk egy adag muníciót szókimondó szőrmeharcosoknak. Íme a -tapasztalataink szerint - leggyakoribb érvek és az általunk javasolt válaszok tárháza:

"Én szeretem az Állatokat, a Rex Alapítványnak adtam az egy százalékom"

Látom, hogy szereti; felhasználni Őket! Ha valóban szeretné az állatokat, tudná, hoyg a prémjüket nem önként, hanem az életük árán adják.

"Ha te bőrt hordasz és húst eszel, akkor én miért ne hordhatnék szőrmét"

Ha valóban eszel húst: - Te szoktál csincsillapörköltet enni? Ha nem tudnád, a prémes állatokat a szőrükért és nem a húsukért tartják. Csak azért, hogy a hozzád hasonlók kedvéért lenyúzzák őket. Ha vegán vagy: Nem hordok bőrt és nem eszem húst, de nem hiszem, hogy akár még ha ennék is, ezzel igazolva lenne a kegyetlenséged!

"A magán ügyem, hogy miben járok, miért nem foglalkozol a saját dolgoddal?"

Nem kell azonnal támadni. Én csak szeretnélek felvilágosítani tetteid következményeiről, mert azt feltételezem, hogy te egy jóérzésű ember vagy, aki csak azért hord prémet mert nem tudja, hogy az elkészítése mivel jár. Az állatkínzás nem magánügy. Én pedig csak arra vagyok kiváncsi, hogy te miért fizetsz érte? Ugyan azért, amiért nem mennék el egy segítségre szoruló ember mellett sem, a segítségre szoruló állatokért is szót emelek. Ha most rosszul

lennél és összeesnél, akkor is azt szeretnéd, hogy a saját dolgommal foglalkozzam?

"Csak azok tiltakoznak a bunda ellen, akiknek nincs rá pénzük!"

Ugyan ugyan! Te is tudod, hogy ez nem igaz. Rengeteg híres és gazdag ember emelte már fel a szavát a szőrmeviselés ellen. Szerencsére nem minden gazdag ember olyan lelketlen, hogy a gazdagságát a pénzéért megölt állatok számával bizonyítsa. Az igazán gazdagoknak erre nincs szüksége.

"Már nagyon régi és különben is olcsón vettem!"

És ha régi? Úgy tudom a gyilkosság sosem évül el. Na meg attól, hogy olcsón vetted, még ugyanannyi állatot öltek meg érte, mintha háromszor annyiba került volna. Ez sajnos nem enyhíti az állatok a szenvedéseit. Te viszont választhatnád a műszörmét is és evvel hirdethetnéd, hogy nem értesz egyet a felesleges állatkínzással.

Kérdéseiddel, észrevételeiddel fordulj nyugodtan a Fauna egyesület szőrmekommandójához.

fauna@fauna.hu vagy 06 1 3181535.

Címkék: fauna szőrme szőrmekommandó állat állatvédelem